Cena benzyny i prądu w Grecji

lis 5, 2021 | 0 komentarzy

Nie tylko w Polsce ceny paliwa i prądu drastycznie rosną. Także w Grecji jest to zauważalne i bardzo odczuwalne. Jeżeli szokują was ceny na polskich stacjach, to posłuchajcie tego:

Ceny na stacjach benzynowych w Listopadzie 2021

Ceny benzyny już wcześniej były w Grecji wyższe od polskich. Ale obecnie cena benzyny 95 oscyluje wokół 1,8€ (czyli 8,3 PLN za litr!) LPG obecnie kosztuje około 1 € (po obecnym kursie to 4,63 PLN) i nic nie wskazuje na to, że ta tendencja się zatrzyma… (dane na listopad 2021 r.).

Ile kosztuje prąd w Grecji?

Spotkaliśmy się z wieloma opiniami, że prąd w Grecji jest drogi, a przynajmniej droższy od polskiego. Do tej pory nie analizowaliśmy tego zbyt szczegółowo, po prostu opłacaliśmy rachunki. A jak wiadomo, mogą one być różne w zależności od zużycia energii, więc sama kwota rachunku nie jest miarodajna.

Uniwersalnym przelicznikiem, który jest stosowany w rozliczaniu energii elektrycznej, jest cena za kWh. Podliczyliśmy więc cenę z ostatniego rachunku (pominęliśmy przy tym opłaty stałe).

Cena 1 kWh w Grecji kosztuje 0,195€ czyli po dzisiejszym kursie z początku listopada 2021 daje to 0.90 PLN za 1kWh.

Dla porównania (zaczerpnęliśmy z danych ze strony https://www.rachuneo.pl/cena-pradu) cena 1kWH w Polsce, w zależności od regionu, waha się od 0,69PLN do 0,78 PLN.

Przyjmując średnią cenę w Polsce, w Grecji cena prądu jest o około 22% wyższa niż w Polsce.

Co na to Grecy?

Często spotykamy się z opinią, że jeśli w danym kraju walutą jest euro, to zarobki są tam co najmniej przyzwoite. Jednak kryzys gospodarczy w Grecji znacząco odbił się na poziomie życia Greków. Obecnie najniższa krajowa to tutaj 758 euro brutto, a dla porównania w Polsce 619 euro brutto, więc nie ma ogromnej przepaści. Do tego w Grecji szaleje bezrobocie.

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Czy Grecy zarabiają więcej od Polaków? - Pataki - […] przeliczeniu około 610€) jest kwotą wyższą. Warto jednak pamiętać, że ceny paliwa, prądu (więcej o cenach prądu i benzyny…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

piękna grecka plaża na wyspie Evia