Czy Grecy muszą ogrzewać domy i mieszkania?

gru 13, 2021 | 0 komentarzy

Wielokrotnie spotkaliśmy się z opinią, że „nigdzie się tak nie zmarznie, jak na południu Europy zimą”. Coś w tym jest. Ma to związek z tym, że tutejsze domy bardziej przystosowane są do uciążliwych upałów, niż niskich temperatur. Co więcej, spora część Greków posiada więcej niż jedną nieruchomość i nie ma pieniędzy na remonty czy inwestycje. Jeśli wynajmiemy właśnie taki niedoinwestowany dom – z nieszczelnymi oknami, brakiem izolacji i bez sensownego ogrzewania, możemy nieźle wymarznąć. Chociaż zimy w Grecji są łagodniejsze niż w Polsce, to w wielu regionach spada śnieg, a temperatury są minusowe. Dodatkowo, przed dużą wilgotność powietrza i wiatry, nawet na wyspach zimą jest po prostu zimno.

Jak ogrzewa się domy w Grecji?

Domy typowo wakacyjne często nie mają żadnego systemu ogrzewania, na szczęście niewielu Greków wpada na pomysł, że można je wynająć po sezonie. Wiele domów jest ogrzewanych tylko klimatyzacją i o ile jesienią czy wiosną można się tak przemęczyć, to zimą będzie to bardzo uciążliwe. Nawet jeśli powietrze będzie parzyło, to ze ścian i podłóg najpewniej będzie zionął chłód i wilgoć.

Kolejną opcją są kozy, czyli małe piecyki. To rozwiązanie ekonomiczne i faktycznie zapewniające ciepło. Jednak tylko w tym pomieszczeniu, w którym jest koza. Ogrzanie kozą całego mieszkania albo domu jest nierealne. Do tego nie ma możliwości regulowania temperatury i trzeba nieustannie dokładać do niej drewna. Alternatywą jest kominek, który ładnie wygląda, ale daje mniej ciepła.

Część Greków ma centralne ogrzewanie, co wg nas jest jedynym naprawdę komfortowym i skutecznym rozwiązaniem w przypadku domów całorocznych.

Czym ogrzewane są domy w Grecji?

  1. Drewno – wg nas piec na drewno ma tutaj najlepszy stosunek ceny do jakości.
  2. Olej opałowy – równie popularne rozwiązanie, ale znacznie droższe od drewna. Centralne ogrzewanie zasilane olejem jest za to bezobsługowe i wygodne. Przed kryzysem Grecy bardzo często się na nie decydowali.
  3. Prąd – to jest najgorsza i najdroższa opcja, której powinniście się wystrzegać. Wiele mieszkań w Atenach jest niedogrzanych dlatego, że właścicieli nie stać na ogrzewanie elektryczne.

Zanim zdecydujecie się wynająć w Grecji nieruchomość po sezonie, dokładnie ustalcie czym i jak ogrzewany jest dom i kto jest zobowiązany pokrywać koszty związane z ogrzewaniem.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

piękna grecka plaża na wyspie Evia