Czy Grecy zarabiają więcej od Polaków?

lis 28, 2021 | 0 komentarzy

Podczas wakacyjnego pobytu w Grecji łatwo zauważyć, że ceny paliwa czy jedzenia są tutaj wyższe niż w Polsce. Ale czy za wyższymi cenami idą również wyższe wynagrodzenia Greków? A dokładniej: czy Grecy zarabiają więcej od Polaków? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poście.

Jaka jest płaca minimalna w Grecji?

Na rok 2021 minimalne miesięczne wynagrodzenie w Grecji wynosi 758€ brutto, co w porównaniu do polskiego odpowiednika (2 800 zł brutto – w przeliczeniu około 610€) jest kwotą wyższą. Warto jednak pamiętać, że ceny paliwa, prądu (więcej o cenach prądu i benzyny w tym wpisie), czy też żywności są tutaj o około 20-30% wyższe (więcej o cenach jedzenia wspominaliśmy tutaj).

Ważnym aspektem jest również poziom bezrobocia, który dochodzi tutaj do 15% (dane na wrzesień 2021), co jest prawie trzykrotnie wyższą wartością od stopy bezrobocia w Polsce.

Średnie zarobki w Grecji

No dobrze, znamy narzucone przez państwo wynagrodzenie minimalne, ale jak w takim razie kształtuje się średnia zarobków w Grecji? Tutaj znajdziemy różne źródła i statystyki. Według źródeł, które uznaliśmy za najbardziej wiarygodne, średnie zarobki w 2020 wynosiły 1 120€ brutto na miesiąc. Dla porównania w Polsce, według danych ZUS, jest to kwota 5 167,47 zł brutto miesięcznie (w przeliczeniu po dzisiejszym kursie 4,6, daje to 1 123€).

Podsumowując, obecnie zarobki w Polsce i Grecji są na podobnych poziomie. Ale w dużym uproszczeniu można przyjąć, że koszty życia są wyższe w Grecji. Dodatkowo warto pamiętać, że obecna sytuacja finansowa Grecji jest pokłosiem kryzysu gospodarczego, a jeszcze niedawno, zarobki w Grecji były znacznie wyższe.

Ty, samym Grecja na pewno nie jest idealnym kierunkiem na emigracje o charakterze wyłącznie zarobkowym.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piękna grecka plaża na wyspie Evia