Czym płacić w Grecji?

sierpień 31, 2021 | 0 komentarzy

Czym płacić w Grecji: kartą czy gotówką? Która opcja jest najbezpieczniejsza i najbardziej korzystna finansowo? Mamy już pewne doświadczenie w tym temacie, dlatego podzielimy się naszymi przemyśleniami 🙂

Wymiana pieniędzy w kantorach

Aktualna waluta w Grecji to euro, dlatego jeśli chcecie płacić gotówką, najlepiej wymienić PLN na euro w polskich kantorach. Kurs takiej wymiany zazwyczaj jest dość korzystny.

Rozwiązanie to niesie ze sobą niestety pewne niedogodności – musimy z góry określić ile pieniędzy chcemy wymienić. I co w przypadku kiedy przekroczymy ten budżet?

Płatność kartą debetową/kredytową

Za granicą z powodzeniem możemy płacić kartą debetową. W Grecji większość marketów czy stacji benzynowych ma terminale. Mniejsze sklepiki czy kioski już rzadziej. Na wszelki wypadek pytajcie, czy w danym miejscu można płacić kartą. To naszym zdaniem zdecydowanie wygodniejsze od płacenia gotówką.

Minusem tego rozwiązania jest kurs, po którym przeliczana jest waluta. W zależności od banku może to być kwota większa od 3 do 6% w stosunku do ceny w kantorze. Nie jest to duża różnica. Większą odczujemy, jeżeli będziemy chcieli wypłacać euro w zagranicznych bankomatach. Tutaj również nie ma jednej ceny, ale dochodzi prowizja za taką wypłatę, która zazwyczaj uzależniona jest od wypłacanej kwoty.

Konto walutowe i karta

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest konto walutowe z kartą. Kurs w kantorach internetowych jest praktycznie identyczny jak w tych stacjonarnych. Ponadto często wypłata z bankomatów również nie wiąże się z dodatkową opłatą (lub jest niewielka). Nie reklamujemy tutaj żadnych usług, więc jeżeli często wyjeżdżasz, możesz sprawdzić dostępne oferty w bankach na własną rękę. Warto tutaj przenalizować same koszty takiego rachunku. Przy krótkim urlopie być może nie będzie to opłacalne rozwiązanie.

Z naszego doświadczenia wynika, że na wakacje najlepiej wymienić trochę gotówki w polskim kantorze, a następnie posiłkować się kartą debetową lub walutową. Przy dłuższym pobycie zdecydowanie rekomendujemy kartę walutową.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piękna grecka plaża na wyspie Evia