Klątwa Agriovotano

kwi 14, 2021 | 0 komentarzy

Agriovotano to niepozorna miejscowość, do której bardzo rzadko docierają zagraniczni turyści. Nie znajdziemy tu rozwiniętej bazy noclegowej, ani niezliczonej ilości knajpek. Ludzie trafiają tu raczej przypadkiem, a wioska tętni życiem tylko w sierpniu, kiedy do swoich wakacyjnych nieruchomości zjeżdżają Ateńczycy. Ma jednak coś w sobie. Co?

Agriovotano - piękny widok na morze ze wsi Agriovotano na Evii

Widoki

Ta miejscowość usytuowana jest na wzgórzu, na północno-zachodnim krańcu wyspy. Niestety nie ma tu zbyt wielu punktów widokowych, ale za to jeśli już jakiś sami znajdziecie, może dotknąć Was „klątwa Agriovotano” i nie będziecie chcieli stąd wyjechać. To nie żart – chociaż wioska pustoszeje, wydaje się być mocno kosmopolityczna. Podobno kto raz tu przyjechał, chce tu zostać na zawsze.


Ale do brzegu. Jeśli znajdziecie już odpowiednie miejsce, co zobaczycie ze wzgórz Agriovotano?

  • widok na Grecję kontynentalną, w tym zbocze góry na trwałe zmienione przez kopalnię marmuru, które przez swoją biel i widoczne w dobrą pogodę bloki tej cennej skały, wyglądają hipnotyzująco.
  • wyspę Skiathos, do której w wakacje bez trudu i całkiem niedrogo dostaniecie się z Evii statkiem
  • kawałek pięknej, tajemniczej i zielonej Skopelos
  • wyspę myszy, która słynie z tego, że dawniej zamieszkiwały ją kozy (i oczywiście myszy)
  • i błękitno-turkusowe Morze Egejskie
Plaża na greckiej wyspie Evia

Okolice

To co ja najbardziej lubię w tej sennej miejscowości, to poza widokami, okolice. Na północnym zachodzie rozciągają się wzgórza sosnowe, które urozmaicają pola oliwne. Jeśli jesteście fanami długich spacerów w miłych okolicznościach przyrody, to miejsce dla Was. Lasy i pola zaskoczą Was niezliczoną ilością polnych dróg, a jeśli macie w sobie gen odkrywcy, znajdziecie pewnie niejedną z tutejszych dzikich plaż.

Co do plaż, to wybór pozornie jest ograniczony. Najpopularniejsza i najbardziej obleganą jest plaża Koutsoupri.
Nie trudno się w niej zakochać. Jest półkolista, żwirowa i szeroka, z łagodnym wejściem wprost do turkusowego i krystalicznie czystego morza. Okalają ją urwiska, które zapewniają cień, a jej prawy brzeg wieńczy maleńki kościółek.

Ale to nie wszystko! W okolicach czeka na nas kilkanaście pół dzikich plaż. Jeśli dopisze Wam szczęście, znajdziecie też ukryte od wścibskich oczu wakacyjne posiadłości. Plaże są na tyle niedostępne, że często drogi do nich są dosłownie zmyte przez wiosenne rzeki czy zamknięte przez powalone drzewa. Chcielibyście podjąć wyzwanie? Poznajcie dzikie plaże wokół Agriovotano.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piękna grecka plaża na wyspie Evia