Klimat i pogoda na Evii

kwi 22, 2021 | 0 komentarzy

Greckie wakacje to niemal gwarancja upalnego słońca i wysokiej temperatury – o tym nie musimy nikogo przekonywać. Chociaż akurat my mamy niebywałe szczęście do anomalii pogodowych i jeśli coś wydarza się w danym miejscu tylko raz na kilka, kilkadziesiąt lat, zapewne akurat tam będziemy na urlopie. Np. w tym roku dwukrotnie spadł na Evii śnieg, drugi raz tyle, że wyspa widziała takie cuda ostatnio przed naszym urodzeniem. Ale tak normalnie, na jaką pogodę możecie liczyć na Evii po i przed sezonem? Czy w Grecji pada śnieg?

Na początku kilka suchych faktów. Na wyspie Evia panuje klimat śródziemnomorski. Średnia dzienna temperatura (liczona w przeciągu miesiąca) waha się od 29° C do 11° C. Więcej szczegółów w tabelce poniżej.

StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
Dzień11° C12° C15° C18° C22° C26° C29° C28° C25° C20° C17° C13° C
Noc7° C8° C9° C11° C15° C20° C22° C23° C20° C16° C13° C9° C

Jak widać, od maja do października, czyli przez połowę roku, na Evii w dzień (średnio) jest ponad 20 stopni. Jeżeli nie przepadamy za upałami, warto rozważyć podróż do Grecji właśnie przed lub po sezonie (sezon na Evii to lipiec i sierpień).

Od kiedy można kąpać się w morzu?

Kąpiele w morzu można zacząć już w połowie maja, a kontynuować aż do października. Temperatura wody w morzu w tych okresach waha się od 21° C do 24° C. Woda oczywiście z każdym miesiącem nagrzewa się coraz bardziej, dlatego idealnym miesiącem na kąpiele jest wrzesień, a nawet październik. W tych miesiącach temperatura powietrza jest zbliżona do tej w morzu, co w efekcie sprawia, że kąpiel jest nawet przyjemniejsza niż w upalnym sierpniu. I nie ma zbyt wysokich fal, morze jest dużo spokojniejsze.

Kiedy warto przyjechać na Evię?

Przez cały rok! Odkryjesz tutaj wiele atrakcji i form spędzania czasu. Zimniejsze miesiące są idealne na piesze wędrówki lub gorące źródła w Loutra Edipsou. Z kolei okres wakacyjny jest dobrym czasem na poszukiwanie dzikich plaż i zażywanie kąpieli słonecznych.

Czy w Grecji pada śnieg?

TAK, Grecja jest krajem górzystym i tutaj śnieg jest czymś zupełnie normalnym. Ale zdarzają się opady również w nadmorskich kurortach. I to już normalne nie jest. Często są to przelotne opady, po których nie ma śladu już następnego dnia. Jeżeli jednak aura jest mnie łagodna, śnieg potrafi sparaliżować życie mieszkańców i odciąć ich od dostępu do prądu i wody – sami to przeżyliśmy ostatniej zimy, kiedy to spadł metr śniegu i spowodował wiele szkód w sieciach energetycznych.

Czy greckie domy się ogrzewa?

TAK. Wiele mieszkań jest ogrzewana kominkami lub piecami na drewno. Niektóre mają ogrzewanie na olej opałowy (to wygodniejsza ale i znacznie droższa opcja). Jednak zdarzają się domy, gdzie ogrzewanie jest elektryczne lub korzysta się z klimatyzacji do ogrzewania pomieszczeń. I to zdecydowanie najdroższe opcje.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piękna grecka plaża na wyspie Evia