Kto w Grecji przynosi prezenty?

sty 2, 2022 | 0 komentarzy

Na pewno nie święty Mikołaj! Zacznijmy jednak od początku…

Mikołaj, czyli grecki Nikos

W Grecji dzień świętego Mikołaja (Agios Nikolaos) przypada tak jak w Polsce, 6 grudnia. Ale święty Nikos to tutaj patron ludzi morza. I zdecydowanie nie przynosi żadnych prezentów. Za to większość greckich kościołów, kaplic i kapliczek umiejscowionych w pobliżu morza nosi imię Agios Nikolaos.

Greckie dzieci czekają na prezenty dłużej

Boże Narodzenie w Grecji nie jest obchodzone z taką pompą jak u nas. Przynajmniej w mniejszych miastach i na wsiach. I raczej symboliczne są tutaj także podarunki pod choinką. Dzieci dostają za to prezenty noc sylwestrową. I przynosi je Agios Vasilios. Co ciekawe Agios Vasilios, czyli święty Bazylii, jest świętym zarówno w kościele katolickim jak i prawosławnym. I jak na prawdziwego „Mikołaja” przystało, podobno słynął z dobrego serca i ofiarności. Na jego część nazwano też słodki wypiek przyrządzany tutaj na Sylwestra, czyli vassilopitę.

Szczęście w słodkim cieście

Tradycyjnie vassilopitę spożywa się w Nowym Roku. Wcześniej kroi się ją na kawałki w intencji np. domu, zmarłych, rodziny, zdrowia, zwierząt itp. W tym tradycyjnym greckim słodkim chlebku ukryty jest pieniążek. Kto na niego trafi, ma zapewnione szczęście na Nowy Rok.  

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piękna grecka plaża na wyspie Evia