Mniej i bardziej znane greckie cytrusy

gru 19, 2021 | 0 komentarzy

Od później jesieni do wczesnej wiosny Grecja jest rajem dla miłośników cytrusów. Pomarańcze czy mandarynki są tutaj tak popularne jak w Polsce jabłka. Także na Evii znajdziecie wiele drzew cytrusowych.

Kiedy dojrzewają owoce?

Owoce cytrusowe na Evii zaczynają dojrzewać w listopadzie i sezon na nie trwa aż do wiosny. Oczywiście występują różne odmiany drzew i na niektóre owoce poczekamy nieco dłużej. Najpóźniejsze odmiany pomarańczy zbierzemy dopiero w lipcu.

Jakie owoce cytrusowe możemy znaleźć na Evii?

Poza znanymi nam pomarańczami, mandarynkami, cytrynami czy grejpfrutami, są tutaj również mniej znane owoce. Np. neradzia oraz bergamota.

Neradzia – gorzka pomarańcza

Neradzia, czyli gorzka pomarańcza, jest bardzo podobna do zwykłych pomarańczy. Odróżnimy ją po specyficznym podwójnym listku. Próba zjedzenia jej na surowo może zakończyć się krzykiem i pluciem na prawo i lewo. Co ciekawe to właśnie gorzka pomarańcza najczęściej rośnie przy ruchliwych, greckich ulicach. Słyszeliśmy żarty, że Grecy tak chętnie ją uprawiają, by ukarać turystów, którzy podkradają pomarańcze. Ale nie bierzcie tego na serio, co roku tony owoców gnije tu na ziemi, bo Grecy nie są w stanie ich przejeść. Czy jednak neradzia jest tylko udającym pomarańcze odpadem? Nie – wykonuje się z niej marmolady i konfitury.

Bergamota – pomarszczony owoc o niezwykłym aromacie

Drugim odkryciem może być bergamota, która wygląda jak połączenie pomarszczonej cytryny z pomarańczą. Tak samo jak neradzia, nie nadaje się do jedzenia na surowo, ale wykorzystuje się ją do różnego rodzaju przetworów. Grecy stawiają ją na piedestale, jako najlepszy owoc do robienia ich słynnych γλυκα για κουταλιου, czyli słodkich, greckich przetworów, podawanych tradycyjnie jako dodatek do kawy. Aromat pomarańczy bergamota możecie znać z herbaty Earl Grey.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piękna grecka plaża na wyspie Evia