Dominującym wyzwaniem w Grecji jest prawosławie. Czy zatem Grecy obchodzą Wielkanoc? Tak, ale zwykle w innym terminie niż katolicy. I Wielkanoc nazywa się tutaj Paschą.
Kiedy przypada Pascha?
Podobnie jak w Polsce, także w Grecji Wielkanoc jest świętem ruchomym. Grecy zazwyczaj świętują ją później niż my. W tym roku Pascha przypada dopiero 2 maja. Ale to nie jedyna różnica między tym jak świętuje się w Grecji, a ja w Polsce.
Jakie są różnice między naszą Wielkanocą a grecką Paschą?
Grecy także przygotowują koszyczki wielkanocne, ale nie święcą ich w kościele. Co więcej, tradycyjnie wkładają tam tylko jajka i to tylko pomalowane na czerwono, bowiem ten kolor symbolizuje krew Jezusa.
W Wielkanoc, podobnie jak u nas, na stołach królują jajka. Uwaga: Grecy jedzą jajka na twardo polane oliwą z octem. Dla nas to jak na razie jeszcze zbyt dziwne połączenie i nie skusiliśmy się na taką opcję. Ale może w tym roku…
Poza tym Grecy w Wielkanoc jedzą mięso. Ogromne ilości grillowanego mięsa, głównie jagnięcego i koziego, ale też wieprzowinę. Wybór mięs to nie przypadek. To kózki i owieczki ogrzewały Jezuska w szopce, więc Grecy z jakiejś przyczyny uznali, że w ramach uznania będą jadać akurat ich mięso w Wielkanoc. Co więcej, w Wielkanoc można ugrillować swoje szaszłyki w niektórych piekarniach i to wydaje nam się szczególnie osobliwe.
A co z daniami na słodko? Tu bezapelacyjnie królują słodkie chlebki, tzw. tsoureki, które nieco przypominają naszą chałkę. Uwielbiam ten chlebek, jadam go do kawy, na śniadanie, z masłem czy marmoladą.
Jak celebruje się święta w kościołach?
Wyobrażacie sobie 4 godzinną msze? W Grecji to nic dziwnego. Co roku, w Wielki Czwartek, odprawiana jest aż 4-godzinna liturgia. A w Wielką Sobotę tradycyjnie chodzi się do kościoła o 12 w nocy, a liturgia kończy się ok 2. Zwykłe msze też są bardzo długie, trwają 3 godziny. Ale składają się z 3 części, więc są osoby, które przychodzą tylko na jedną jej część.
Wielkanoc na wsi, Boże Narodzenie w mieście?
Pascha jest w Grecji zdecydowanie bardziej celebrowana niż Boże Narodzenie. Szczególnie widać to na wsiach. Zgodnie z tradycją, wszyscy Grecy którzy mają domy, rodziny czy przyjaciół na wsiach, przyjeżdżają tam celebrować Zmartwychwstanie Jezusa. Z kolei Boże Narodzenie wiele osób spędza w Atenach i świętuje je w stylu Zachodnim.
0 komentarzy