Promem do północnej Evii

cze 29, 2021 | 0 komentarzy

Evia to druga pod względem wielkości wyspa w Grecji. Ma ponad 160 kilometrów długości i prawie 3,7 tys. km² powierzchni. To idealne miejsce na wakacje, zarówno jeżeli planujecie przyjechać tutaj własnym samochodem lub kamperem, czy przylecieć samolotem. Jeżeli waszym celem jest podróż do północnej części Evii, macie do wyboru dwie opcje: przejazd przez most w Chalkidzie lub przeprawę promową (Glyfa-> Agiokampos lub Artiksa->Loutra Edipsou).

Dlaczego warto wybrać prom?

Jeżeli jedziecie z północy Grecji na południe, droga z Lamia do Istieii to 4 godziny dodatkowej jazdy po krętych górskich drogach. A w przypadku kiedy zaczynacie podróż w Atenach, to z samej Chalkidy na północ potrzebujecie co najmniej 2 godzin. Drogi na wyspie są dość wymagające i mogą przyprawić niejedną osobę o mdłości. Na szczęście istnieje sposób aby ominąć górskie drogi i przyśpieszyć podróż – prom. Co prawda most w Chalkidzie jest bezpłatny, ale jeżeli policzycie koszty paliwa oraz autostrady to zapewne dodatkowa opłata za prom będzie korzystniejsza w tym zestawieniu.

Prom z Glyfa do Agiokampos

Ta trasa będzie najkorzystniejsza jeżeli podróżujecie z północy Grecji. Port znajduje się w miejscowości Glyfa, a miejsce docelowe w Agikampos – po przeprawie znajdziemy się zaledwie 10 kilometrów od gorących źródeł Loutra Edipsou i największego miasta tego regionu – Istiei. Harmonogram możecie sprawdzić na stronie https://www.ferriesglyfa.gr/timetable-glyfa-ferries-pl.php. W sezonie promy pływają praktycznie co godzinę (jeżeli chcecie dojechać na wyspę Evia, będą was interesowały godziny odjazdu z Glyfa, jeżeli podróżujecie z wyspy na kontynent odjazdu z Agiokambos). Na stronie są podane również dokładne ceny, które na ten moment wyglądają następująco: 2,3€ za osobę dorosłą i 13,3€ za samochód osobowy (dane z 29 czerwca 2021 r).

Prom z Artiksa do Loutra Edipsou

Artiksa względem Glyfy to dodatkowe 40 minut podróży, jeśli jedziemy z północy Grecji lub 40 minut krócej, jeżeli jedziemy z Aten. Ale tutaj „lądujemy” bezpośrednio w Loutra Edipsou, które dla wielu podróżnych może być destynacją docelową. Ponownie dokładny harmonogram znajdziecie tutaj: https://www.ferriesedipsos.gr/timetable-edipsos-ferries-pl.php. Z naszego doświadczenia wynika, że promy z Artiksa wypływają nawet do 21:00, więc jeżeli nie zdążycie na prom Glyfa, może to być dla Was dobra opcja. Ceny promu za osobę wynoszą 3,4€, a za samochód osobowy 16,8€ (dane z 29 czerwca 2021 r).

Podróż promem pozwoli Wam nie tylko na chwile wytchnienia od jazdy samochodem, ale też na podziwianie pięknych widoków. A jeżeli dopisze Wam trochę szczęścia, może Waszym oczom ukażą się delfiny lub foki.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piękna grecka plaża na wyspie Evia