Zakupy internetowe na greckich wyspach

paź 7, 2021 | 0 komentarzy

Czy mieszkańcy greckich wysp mogą robić zakupy internetowe? Pytanie wydaje się absurdalne, zwłaszcza dla ludzi, przyzwyczajonych do zakupów w Internecie z darmową dostawą następnego dnia. Jednak rzeczywistość na greckich wyspach jest nieco inna.

Po sezonie często pozostaje tam garstka ludzi i nie chodzi tylko o odpływ turystów. Także wielu Greków woli „zimować” w większych miastach na kontynencie. Tym samym nie utrzymuje się tam częstych połączeń między wyspą a lądem. Ponadto transport promem nie należy do najtańszych i najszybszych. I dochodzi do tego greckie podejście, które moglibyśmy porównać trochę do powiedzenia „co się odwlecze, to nie uciecze”. Czy zatem da się zrobić zakupy internetowe na greckich wyspach? Teoretycznie tak, ale trzeba porzucić standardy znane nam z Polski i uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości.

My opowiemy Wam o swoich doświadczeniach z północnej Evii, ale nie wykluczamy, że są wyspy, na których zakupy online działają sprawniej. Albo jeszcze gorzej.

Jak wyglądają zakupy on-line w Grecji?

Większość greckich sklepów on-line nie wygląda zbyt nowocześnie. Zdarza się, że informacje na nich są nieaktualne, a dostępność towarów może okazać się inna od tej deklarowanej. Ale spokojnie, dla Greków to nie problem. Kilkukrotnie dostaliśmy podobny towar do zamówionego, bo tego właściwego po prostu nie było. Tak było np. z pięknymi, turkusowymi kaloszami, które zakupiłam na grecką zimę. Zamiast tego dostałam czarne, męskie gumiaki. Niekiedy sprzedawcy są bardziej empatyczni i dzwonią z pytaniem, czy godzimy się na podmiankę towaru (a ewentualne wyrównanie różnic cen wysyłają z towarem w paczce). Nie do pomyślenia w Polsce, prawda? Mimo wszystko sami często korzystamy z tej formy zakupów, bo na wyspach asortyment jest ograniczony i/lub ceny są zawyżone.

Na co warto zwrócić uwagę?

  1. Płatności PayPal – warto wybrać sklep z tą formą płatności. Zabezpieczy nas to przed nieuczciwym sprzedawcą lub problemami z zamówieniem. Dzięki PayPalowi mamy możliwość odzyskania pieniędzy nawet, jeśli sprzedawca tajemniczo „znika”. Testowaliśmy, działa.
  2. Koszt transportu – większość sklepów oferuje zróżnicowane stawki transportu w zależności od miejsca docelowego. Kurier na wyspę jest droższy od tego poruszającego się w obrębie Aten. Niektóre sklepy mają możliwość kalkulacji kosztów kuriera.
  3. Porównywarki cen – takie jak skroutz.gr lub bestprice.gr. Na tych stronach łatwo odnaleźć potrzebne produkty i porównać ich ceny. Często jest to pierwsze miejsce, do którego się udajemy, rozpoczynając proces zakupowy.

Co może Cię zaskoczyć?

Bardzo możliwe, że kurier nie podjedzie pod drzwi Twojego domu. Większość dzwoni i oczekuje, że podejdziesz pod główną drogę. Czasem, pomimo deklaracji dostawy pod wskazany adres i tak trzeba udać się do punktu odbioru. Zdarzyło się, że specjalnie dopłacaliśmy do tego, aby kurier dowiózł nam paczkę na naszą wioskę (była taka opcja w sklepie), a potem i tak okazywało się, że paczka jest do odbioru w miasteczku oddalonym od nas 20 km. Tak zrobiła np. Ikea.

Niektóre sklepy mogą działać zgodnie z duchem greckiego „siga siga”, czyli spokojnie i nieśpiesznie, więc dobrze jest uzbroić się w cierpliwość. I z góry założyć kilkudniową (albo kilkutygodniową) obsuwę, aby nie frustrować się niepotrzebnie oczekiwaniem na paczkę. Dodatkowo, w zależności od firmy, kurier może przejeżdżać przez naszą wioskę np. tylko dwa razy w tygodniu. I nie zawsze pamięta, by zabrać naszą paczkę. To nie jest w Grecji odbierane jako specjalny problem, zdarza się, co zrobić.

Czy zakupy internetowe w Grecji mogłyby działać sprawniej? Pewnie tak, ale zmiany musiałyby się zacząć od poprawy jakości Internetu. Chociaż trudno w to uwierzyć, w zaskakująco wielu miejscach w Grecji Internet to dobro bardzo trudno dostępne i zważywszy na ceny: niemal luksusowe. A nawet jeśli jest dostępny, np. jego szybkość bywa mocno rozczarowująca. Z drugiej strony, mieszkanie na wyspie ma swoją cenę i trudno oczekiwać, że życie będzie tu równie proste, jak to na kontynencie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piękna grecka plaża na wyspie Evia