Zmarli patrzący na wschód słońca

paź 31, 2021 | 0 komentarzy

Greckie cmentarze zaskakują turystów pod wieloma względami. Po pierwsze, w porównaniu do polskich, są bardzo małe. Więcej o tym dlaczego tak jest pod linkiem: Dlaczego Grecy wykopują kości zmarłych? Po drugie, wydają się skromne i estetyczne. Skąd to wrażenie?

Biel odbijająca promienie słońca

Pomniki na greckich cmentarzach są najczęściej białe (czarne to rzadkość). Grecy wykonują je z białego marmuru. Dawniej budowano je z drewna, ale dzisiaj to już niespotykane. I znowu w porównaniu do pomników z Polski, te greckie zdają się być lekkie, małe i dość oszczędne pod względem ozdób. Biel greckich nagrobków kontrastuje z błękitem nieba i daje niesamowity efekt w mocnym, południowym słońcu.

Zmarli patrzący na wschodzące słońce

Nie tylko ze względu na charakterystyczne białe płyty greckie cmentarze zdaja się być bardzo estetyczne. Panuje na nich też porządek w kwestii ustawienia grobów. Zgodnie z grecką tradycją, zmarli powinni „spoglądać” na wschód słońca, dlatego groby są ustawione na wschód.

Estetyczna skromność

To co szczególnie podoba mi się w greckich cmentarzach, to umiar w kwestii ozdób. Nie znajdziemy tutaj tony zniczy ani wieńców. Za to na każdym grobie jest miejsce na lampkę oliwną i kadzidełko. Wiele grobów ozdabiają też muszelki czy pomalowane kamienie.

Co o tym sądzicie? Bardziej podobaj Wam się skromne miejsca spoczynku Greków czy monumentalne polskie cmentarze?

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piękna grecka plaża na wyspie Evia