Kawa w Grecji

kwi 21, 2021 | 0 komentarzy

W Grecji pija się kawę grecką i jest ona bardzo podobna do tej znanej z Turcji. Właściwie kawa grecka i turecka to to samo. I to nie przypadek. Wiele tutejszych potraw czy słodyczy pochodzi właśnie z Turcji. Wynika to z okresu tureckiej okupacji i wpływów jakie wywarła kultura turecka na Grecję. Nie musimy chyba dodawać, że powiedzenie w Grecji na głos, że kawa grecka to tak naprawdę kawa turecka, spotka się z wielką dezaprobatą?

Wróćmy jednak do kawy. Greckiej kawy. W Grecji na każdym kroku natkniemy się na καφετέριες (nasz odpowiednik kawiarni). I są one, niezależnie od pory dnia, z wyłączeniem sjesty, pełne Greków popijających kawę. Dla Greków wyjście do kawiarni jest wpisane w ich codzienną rutynę. I nie chodzi tylko o picie tego cudownego napoju, tylko o „wyjście do ludzi”. Grecy spędzają wolny czas właśnie w kawiarniach, barach czy tawernach. W tłumaczeniu bezpośrednim wyjście do kawiarni czy restauracji jest dla nich wycieczką.

Kawę pija się nie tylko w kawiarniach, często zamawia się ją na wynos. Widok jadącego Greka na motorze, trzymającego w jednej ręce kawę, nie jest tutaj niczym dziwnym. Widywaliśmy też Greków trzymających w jednej ręce kawę, a w drugiej telefon czy nawet psa, prowadzących skuter.

Jak robi się grecką kawę?

Do jej przygotowania potrzebujemy:

  • Briki (jest to tygielek do parzenia kawy)
  • Wody
  • Greckiej kawy (drobno zmielonej)
  • Cukru (jeżeli słodzimy)

Przepis jest dość prosty, a przygotowana w ten sposób kawa jest naprawdę smaczna.

  1. Do briki wlewamy wodę (jej ilość należy dostosować do wielkości naszej filiżanki);
  2. Całość stawiamy na palniku i podgrzewamy na wolnym ogniu;
  3. W międzyczasie wsypujemy kawę (2-3 łyżeczki) oraz cukier według upodobania;
  4. Mieszamy i czekamy aż się zagotuje;
  5. Jeżeli widzimy pianę i bulgotanie, to znaczy że ugotowaliśmy kawę po grecku;
  6. Przelewamy kawę do filiżanki i delektujemy się jej smakiem.

Kawę po grecku możecie zrobić w domu, nie potrzebujecie do tego ekspresów za tysiące złotych. Dodatkowo jej smak jest wyjątkowy, my nie wyobrażamy sobie już picia kawy innej niż grecka. Dodatkowo tak przyrządzona kawa podobno jest również zdrowa.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piękna grecka plaża na wyspie Evia